W prestiżowych zakładach jubilerskich czy w znanych markach, biżuteria pozłacana jest ważną częścią sklepowych wystaw. To dlatego, że jest ona efektowna, na pierwszy rzut oka nie różniąca się wiele od prawdziwego złota, ale ilość karatów, jakie zostały na nią naniesione są znacznie mniejsze niż w faktycznej biżuterii ze szczerego złota. W czym tkwi różnica?

Biżuteria pozłacana – co to takiego?

Kusi dostępnością form, zdobień, efektownym wyglądem – i nie ma co ukrywać – ceną. Ta jest niekiedy znacznie niższa, dlatego kobiety (i mężczyźni) skuszeni kosztami decydują się na zakup biżuterii pozłacanej. biżuteria pozłacanaSkoro nie widać różnicy i biżuteria ta jest też złota, to po co płacić podwójnie? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że biżuteria pozłacana posiada srebrny korpus, dlatego często nazywa się ją pozłacanym srebrem. Biżuterię „maluje się” zanurzając ją w prawdziwym złocie, które osadza się na srebrnym korpusie. Do tworzenia powłoki galwanicznej stosuje się 24-karatowe złoto, a jego grubość sięga maksymalnie do 0,5 mikrometra.

Plusy i minusy biżuterii pozłacanej

Są różne gusta i opinie na temat tej błyskotek tego typu, najbardziej negatywna opinia tyczy się trwałości warstwy złota. Owszem, zdarza się tak, że warstwa z czasem się ściera, ale jest to zależne od jakości wykonania, ilości naniesionych, złotych powłok, a także dbałości o biżuterię. W zasadzie ten ostatni czynnik przy znaczeniu trwałości, ma tu największe znaczenie przy trwałości biżuterii tego typu.

Przemyślane zakupy

Przede wszystkim przy zakupie takiej biżuterii zwracaj uwagę na jakość: sprawdzaj ilu karatowe jest złoto i ile jego warstw zostało nałożone na błyskotkę. Nie ma co ukrywać – sprawdzone marki oferują produkty wyższej próby, dlatego warto zakupić biżuterię w takim sklepie, jak np. Filigree.pl. Gdy już zakupisz, to dbaj. Zdejmuj biżuterię pozłacaną na noc i przechowuj w osobnych pudełkach, by ta nie ocierała się o inne kolczyki czy łańcuszki. Pudełeczka zapobiegają również czernieniu biżuterii. Czyść biżuterię, ale nie za pomocą płynów, tylko delikatnych ściereczek, którymi lekko wypolerujesz błyskotki. Unikaj kontaktu z detergentami – nawet podczas kąpieli. Niektóre składniki płynów, a zwłaszcza proszków, mogą negatywnie wpływać na pozłacana warstwę. Gdy zmywasz naczynia, sprzątasz lub pierzesz, to koniecznie zdejmuj pierścionki lub bransoletki. Czy kupować pozłacaną biżuterię? Oczywiście, że tak – zwłaszcza gdy zależy Ci na efekcie złota, a nie ilości karatów. Takie wyroby jubilerskie są tańsze a także pięknie się prezentują. Pamiętaj tylko odpowiednio dbać o kolczyki, pierścionki, łańcuszki czy bransoletki, które pokryte są warstwą złota.