skarpetkiNajbardziej intrygująca część naszego ubrania

Wydaje się, że o naszym ubraniu wiemy już wszystko. Kiedy potrzebujemy nowej jego części, po prostu udajemy się do sklepu i wybieramy to, co nam odpowiada i pasuje pod względem koloru, rozmiaru i ceny. Nic nadzwyczajnego, prawda? Są jednak rzeczy, które kryją w sobie ciekawe historie i z którymi to historiami naprawdę warto się zapoznać.

Jak powstawały skarpetki?

Jedną z takich części ubrania są właśnie skarpetki. Nosimy je na nogach i często wyrzucamy, gdy znajdziemy dziurę w którejś z nich, gdyż są na tyle tanie, że nie chce nam się ich cerować, naprawiać. Dawniej jednak nie nosiło się skarpetek, tylko tak zwane onuce, czyli kawałek tkaniny zrobionej z lnu, lub też z bawełny, która to - owinięta wokoło naszej nogi - pełniła rolę obecnych skarpetek. Niektóre z nich były nawet prostokątne.

Za to w dawnych czasach w ogóle nie noszono skarpetek, na przykład starożytni Rzymianie zakładali buty na gołe nogi i tak paradowali po świecie. Dopiero Egipcjanie zapoczątkowali ciekawy trend, używając skóry, lub też wełny do osłony nóg, ale często nawet łącząc ją ze spodniami! Prawdziwa skarpetka doczekała się rozwoju dopiero w wieku dziewiętnastym, gdy zaczęto ją produkować na skalę masową. Dziś sklepy są pełne zarówno wzorów, jak i kolorów tej popularnej części naszej garderoby.