Mimo że na polskich stokach osoby dorosłe nie mają obowiązku zakładania kasku narciarskiego, warto zaopatrzyć się w dodatkową ochronę. Odpowiednio dopasowany sprzęt nie tylko uchroni przed konsekwencjami nieprzyjemnego wypadku, zwiększy też przyjemność płynącą z jazdy! Pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, to Twój własny komfort. Dobierz odpowiedni rozmiar kasku, najlepiej mierząc przedtem obwód własnej głowy. Dobrze dobrany kask nie powinien zsuwać się z głowy, nie może też zbytnio jej uciskać. Wszystkie kaski narciarskie chronią przed uszkodzeniami głowy, nie każdy jednak będzie dla Ciebie komfortowy.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie kasku narciarskiego?

Poza wyborem pasującego rozmiaru, zwróć uwagę na zapięcie kasku. Najczęściej kaski narciarskie zapinane są pod brodą, uważnie sprawdź, czy pasek nie podrażni Twojej skóry! Podczas jazdy wiążącej się z dynamicznymi ruchami głowy nietrudno o dyskomfort. Warto wybrać kask, którego producenci wystarczająco zadbali o zapewnienie komfortu użytkowania, umożliwiając regulację zapięcia.

Kaski narciarskie nie chronią jedynie przed uszkodzeniami głowy podczas upadku, ich zadaniem jest również uchronić Cię przed chłodem i wiatrem, gdy szusujesz. Zimne, zimowe powietrze, szczególnie przy rozwijaniu wyższych prędkości, psuje komfort jazdy. Dobierz więc kask, który pasuje do posiadanych przez Ciebie gogli tak, by każdy moment na stoku był przyjemny. Zdecyduj się na sprzęt, który pozwala regulować wentylację, byś mógł jeździć nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych.

Co wpływa na bezpieczeństwo?

Kaski narciarskie mają za zadanie przede wszystkim chronić Twoje zdrowie. Producenci prześcigają się w proponowaniu najnowszych rozwiązań, mających amortyzować nawet najmniejsze wstrząsy. Kask zbudowany jest z dwóch warstw. Zewnętrzna – twardsza i wytrzymalsza, wykonana zazwyczaj z włókna węglowego, oraz wewnętrzna – mająca absorbować uderzenia. Istotne jest, by kask zakładać na gołą głowę bądź na kominiarkę, nigdy nie na czapkę.

Nie wszyscy pamiętamy, że kask należy co jakiś czas wymienić, nawet gdy przez ostatnie kilka lat unikałeś nieprzyjemnych zdarzeń.  Statystyki mówią, że urazy głowy to 25% wszystkich uszkodzeń ciała podczas wypadków na stoku. Szacuje się, że połowa dorosłych narciarzy zaopatrzyła się już w kaski narciarskie. Co więcej, polisy ubezpieczeniowe nie zawsze pokrywają wypadek, jeżeli narciarz nie miał na głowie kasku. Już dziś popraw swój komfort i bezpieczeństwo, a zimowe szaleństwa przyniosą wiele dobrych wspomnień!