Jeśli oryginalna torebka znanego projektanta kupiona w markowym butiku we Francji kosztuje kilkanaście tysięcy euro, a w Polsce w Internecie – kilkaset złotych, to po co przepłacać? Otóż, sprzedaż replik niektórych marek jest nie tylko niemoralna, ale też zakazana prawnie. Dlatego tez, gdy uda nam się wypatrzyć promocję na wspaniałą torebkę czy bluzkę znanego projektanta w przystępnej cenie, raczej darujmy sobie jej zakup, jeśli nie chcemy uchodzić za osoby pragnące blichtru pomimo wątpliwych warunków finansowych.

Zazwyczaj kryterium podstawowym, które powinno na nas zadziałać przy chęci kupna takiego podrobionego towaru, jest jego cena. Jeśli wydaje się ona niezwykle przystępna, to niemal na pewno jest to podróbka. Tłumaczenia sprzedawców na taką cenę są różne – nietrafiony prezent pod choinkę, stąd też brak paragonu, wadliwy egzemplarz, który udało się otrzymać po kosztach wprost z hali produkcyjnej, itp. Nie dajmy się temu zwieść – ktoś, kto nabył droga kupna oryginalny towar z pewnością zadba o to, by posiadać paragon i przekazać go kolejnemu właścicielowi. I choć można dostać używane markowe torebki za grosze, kupione od ich właścicieli, to jest to niezwykła rzadkość, a właściciele zadbają o to, by udowodnić, że produkt jest markowy.

W czasach, gdy podrobić można praktycznie wszystko, sama jakość produktu może nas zwieść. Szukajmy więc na stronach producentów informacji na temat tego, co powinien zawierać markowy produkt, nie wahajmy się też pisać maili z prośba o odróżnienie oryginału od podróbki – producentom zależy, byśmy nie kupowali falsyfikatów. Większość markowych strojów i dodatków można kupić wyłącznie w stacjonarnych butikach, których jest kilkanaście na całym świecie, nie uprawia się sprzedaży internetowej. Dodatkowo, oryginalne produkty mają swoje cechy charakterystyczne, po których można odróżnić podróbkę od oryginału, a cena używanego oryginału nie odbiega zbytnio od nowego produktu – nie wierzmy się rzekomym sprzedawcom w zapewnienia o tym, że produkt jest oryginalny, ale bez metki, bo był użytkowany.