Duże okazje wymagają odpowiedniej oprawy. Mowa tu przede wszystkim o uroczystościach rodzinnych i kościelnych, podczas których nienaganny wygląd to podstawa. Ale nawet najlepsze wrażenie i idealnie dobrany garnitur można zepsuć nieodpowiednim obuwiem. Warto zatem wcześniej nauczyć się, jak dobierać buty męskie, aby dopełniały całość i nadawały elegancji.

Moda zmienia się jak na karuzeli i czasami trudno się w tym wszystkim zorientować (zwłaszcza facetowi, który nie ma w zwyczaju śledzenia trendów). W takim wypadku najlepiej zainwestować w bezpieczną opcję, czyli klasyczne buty męskie.buty męskie Klasyka nigdy nie wychodzi z mody, a zatem każda para o tym fasonie będzie na miejscu. Kolor czarny także pasuje do wszystkiego (poza jasnymi garniturami). Najpopularniejsze są tzw. „okswordki” inaczej zwane także „wiedenkami”. Mają one zaokrąglony czubek i dość cienka podeszwę. Nigdy nie należy łączyć ich ze strojem codziennym, albo dżinsami.

Jeżeli ktoś śledzi modę i ma choć trochę pojęcia o modelach obuwia, może pokusić się o bardziej ciekawe buty męskie. Z garniturem świetnie komponują się tzw. brogsy. Są one masywniejsze, mają grubszą podeszwę, posiadają zdobienia. Ich ojczyzną jest Szkocja i dawniej brogsy były używane przez tamtejszych wieśniaków. Na wyspach mają one opinie bardziej „swobodnych”, czyli mniej oficjalnego obuwia męskiego. Ten model butów urzeka licznymi dziurkowaniami i ozdobą w kształcie rozetki na czubkach. Co ciekawe, brogsy można nosić także w bardziej codziennych stylizacjach, tzw. „casualowych”.