Najważniejsza w życiu jest wygoda. Coraz bardziej tolerancyjna obyczajność pozwala na stosowanie takowego podejścia nie tylko w domu i czasie wolnym ale również pracy i spotkaniach biznesowych. Eleganckie botki nierzadko są zastępowane przez wygodne balerinki i inne, tego rodzaju obuwie, zaś tanie buty i odzież na salonach gwarantujące dobry wygląd za niewielką cenę nie są już powodem do zażenowania, czy wstydu.

Oczywiście nadal są sytuacje, w których obowiązuje odpowiednia prezencja, gdzie nie można pozwolić sobie na to, ażeby zastępować stałe elementy przewidzianego stroju. W taką regułę wpisują się między innymi bale, gdzie trampki damskie nawet najlepiej wykonane i dopasowane nie mogą stanowić uwieńczenia stroju, na którym składa się między innymi suknia wieczorowa. Na wielkie wyjścia najlepiej zakładać botki, które nie posiadają zbyt wysokich obcasów, za to są zgrabne i eleganckie.

Załatwianie sprawunków, chodzenie do urzędów, czy z dziećmi na spacer, powinny być przyjemnością, dlatego tanie buty wykonane z niewiadomej jakości materiałów mogą się nie sprawdzić. Dyskomfort sprawiony odparzeniami, nieprzyjemnym zapachem i obcieraniem powoduje, że nawet botki na wysokim obcasie zaczną stanowić atrakcyjną dlań alternatywę.