Panowie zwykli czyścić swoje eleganckie buty, kiedy już założą garnitur i wyszykują się do wyjścia. W takich warunkach nie da się przygotować obuwia w należyty sposób. Pielęgnacja butów wymaga nieco więcej pracy, niż przetarcia mokrą szmatką.

Dlaczego warto dbać o obuwie? Należyta pielęgnacja nie tylko przywróci ładny wygląd butom, ale znacznie przedłuży ich żywotność. Buty męskie są eksploatowane intensywniej, ponieważ panowie mają skłonność do chodzenia w jednej, góra dwóch parach w ciągu jednego sezonu. To mało, zważywszy na to, że panie posiadają w swojej szafie dwa razy więcej par. Buty męskie zużywają się zatem szybciej, a tym samym wymagają więcej konserwowania.

Obuwie trzeba zaimpregnować tuż po zakupie (dlatego nie wychodzimy ze sklepu w nowej parze). Przed pierwszym użyciem musimy je potraktować odpowiednim środkiem. Buty są produkowane z różnych materiałów, a każdy z nich wymaga użycia innego preparatu.

[caption id="attachment_853" align="alignleft" width="300"]buty męskie Źródło zdjęcia: buty męskie na Mivo.pl[/caption]

Skóra

Droższe modele butów męskich są wykonane ze skóry. Do naturalnej skóry są przeznaczone pasty na bazie wosku, który tworzy na powierzchni pewnego rodzaju filtr. Dzięki niemu skóra nie łapie wilgoci, nie wysycha od mocnego słońca i temperatury. Woskowy filtr zabezpieczy też przed brudem i wchłanianiem zanieczyszczeń. Pastę należy nakładać na szmatkę i delikatnie wcierać okrężnymi ruchami w powierzchnię.

Sztuczna skóra

Derma, czyli sztuczna skóra, to po prostu tworzywo sztuczne. To najczęściej kupowane buty męskie, ponieważ ich cena jest dużo niższa. Plusem takiego materiału jest to, że nie chłonie wody, choć ją przepuszcza. Do pielęgnowania plastikowych butów używamy specjalnych preparatów bez naturalnych składników, które często są wzbogacone o substancje nabłyszczające.

Zamsz

To rodzaj skóry, który pokryty jest delikatnym meszkiem. Taki materiał wymaga szczególnego traktowania - nie wolno go pastować. Zanieczyszczenia usuwa się za pomocą szczotki z gumowym włosiem i to po każdym użyciu. Do impregnowania zamszu używamy wyłącznie preparatów w płynie przeznaczonych do pielęgnowania zamszu.