Ostatnio coraz popularniejsze stają się zdrowe i organiczne produkty. Tyczy się to nie tylko żywności, ale również kosmetyków. Coraz popularniejsze stają się ekologiczne olejki, szampony i, przede wszystkim, mydła. Jedno z takich mydeł ma już nawet wielowiekową tradycję, a pochodzi ono z bliskiego wschodu.

Mydła Aleppo nazwę swoją wzięły od, w którym zostały wytworzone po raz pierwszy - Aleppo w Syrii. Pierwsza udokumentowana produkcja tego rodzaju mydła sięga VIII wieku, choć wielu badaczy historii twierdzi, że istniało dużo wcześniej. Niektórzy twierdzą nawet, że jest najstarszym mydłem na świecie - prawdziwym ojcem mydła, w pewnym sensie. Miasto Aleppo leży w północno-zachodnim rogu Syrii i od stuleci było tętniącym życiem centrum handlowym położonym między Chinami na wschodzie, Afryką na południu i Europą na zachodzie.

Zdrowie z oliwek

mydłoPodobnie jak mydło kauczukowe, mydło Aleppo jest twardym mydłem produkowanym z oliwy z oliwek i wodorotlenku sodu (znanego również jako ług), ale jego unikalnym składnikiem jest olej laurowy, wytwarzany z drzew laurowych (z których otrzymujemy również liście laurowe). Kiedyś w wilgotnym Morzu Śródziemnym obecność lasów laurowych znacznie się zmniejszyła, gdy klimat śródziemnomorski stał się bardziej suchy.

Tradycyjne mydła Aleppo https://www.gaj-oliwny.pl/pol_m_Mydla-naturalne_Syryjskie-mydla-z-Aleppo-158.html powstają w tak zwanym "gorącym procesie". Oliwa z oliwek, ług i woda są mieszane w dużej, podziemnej kadzi, w której składniki są dodatkowo gotowane. Mydło jest mieszane przez trzy dni, w którym to czasie olej reaguje z ługiem i wodą, aby stać się gęstym płynnym mydłem.

Na końcu tego procesu dodaje się olej laurowy, a następnie mieszaninę wylewa się z kadzi na duży arkusz woskowego papieru na podłodze fabryki. Ogromna, zielona masa może ostygnąć i stwardnieć.

Mydło jest następnie cięte - urządzenie do cięcia jest przeciągane przez mydło, aby je przeciąć w jedną stronę, a następnie w drugą stronę, aż cała masa zostanie pocięta na pojedyncze kostki. Na końcu na kostkach wyciska się pieczęć z nazwą rzemieślnika, który wykonał dane mydła Aleppo.

Kostki mydła są następnie układane w stosach w układzie schodkowym, aby zapewnić im maksymalną ekspozycję na powietrze. Po wyschnięciu „dojrzewają” przez około siedem miesięcy. W tym czasie mydło zmienia kolor z zielonego na kolor żółty lub brązowy.