Twoje dziecko przygotowuje się do pierwszego dzwonka? Wiesz już pewnie, że wyprawka szkolna to niemały wydatek . Mimo refundacji kosztów zakupu podręczników lekcyjnych, do niezbędnych zakupów trzeba wliczyć zeszyty, przybory i artykuły, ubrania i buty, a także plecaki szkolne. Nie oszczędzaj zwłaszcza na tym ostatnim, bo to w dużej mierze od odpowiedniego plecaka lub tornistra zależy odpowiednia postawa oraz komfort Twojego dziecka. To ten mały szczegół – źle dobrany – może w przyszłości zaważyć na zdrowiu Twojego dziecka i wadach postawy.

Komfort, wygoda, odpowiednie wyprofilowanie

Te kilka filarów jest kluczowych w odpowiednim doborze plecaka szkolnego. Każdy z nas pamięta czasy szkolne. Jedni wspominają je bardzo miło, drudzy trochę mniej. Mimo wszystko, w większości przypadków, był to czas beztroski. Każdy z nas pewnie pamięta też ciężkie plecaki szkolne, które trzeba było mieć na plecach każdego dnia. Było to nawet od kilku do kilkunastu kilogramów na plecach! Nie inaczej jest dziś, a ciężkie, niewygodne plecaki, którymi obarczane są małe dzieci to duże obciążenie oraz przyczynek do skoliozy i innych zwyrodnień. plecaki szkolneJeszcze kilkanaście, a już na pewno kilkadziesiąt lat temu, w sklepach nie było takiego wyboru plecaków szkolnych. Nie zwracało się też tak uwagi na konsekwencje zdrowotne źle dobranych tornistrów do szkoły. To był niestety ogromny błąd, który na szczęście został skorygowany. Dzisiejsi producenci zwracają dużą uwagę na odpowiednie wyprofilowanie i utwardzenie plecaków szkolnych. Plecaki szkolne dziś są w dużej mierze lekkie, estetyczne i wygodne. Twoim obowiązkiem jako rodzica lub opiekuna jest dobranie odpowiedniego plecaka do potrzeb, wagi i wzrostu Twojego dziecka. Na takim elemencie wyprawki szkolnej, jak plecak, nie można oszczędzać.

Jaki plecak wybrać?

Jest kilka podstawowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając plecaki szkolne.

  • Rozmiar – dobieraj plecak pod wagę i wzrost swojego dziecka. Nie kupuj go na wyrost, bo zbyt duży plecak nie sprawi, że dziecku będzie lżej i wygodniej.
  • Waga – plecaki z bajerami i dodatkowymi przegródkami to dodatkowy ciężar, które Twoje dziecko będzie musiało nieść na plecach. Skupiaj się na prostych fasonach, które także mogą zachwycić malucha pod względem estetycznym.
  • Wyprofilowanie pasków i „pleców” – to jeden z najważniejszych elementów odpowiedniego plecaka szkolnego. Zwracaj uwagę na grubość i miękkość szelek oraz wyprofilowanie części, którą dziecko będzie miało na plecach.
  • Udogodnienia – coraz więcej plecaków i tornistrów wyposażonych jest w kółka i uchwyty wzorem bagaży i walizek podróżnych. Warto zastanowić się nad zakupem plecaka z taką opcją, gdyż wtedy dziecko będzie mogło ciągnąć plecak, a nie go nieść.
  • Wytrzymałość – plecak dzieci może mieć więcej niż jedna funkcję. Dobrze wiemy, jakie zastosowanie mogą znaleźć dla nich maluchy. Przed zakupem plecaka spraw jakość szwów i materiał, z którego plecak szkolny został uszyty.

Plecak ma być wydatkiem na kilka sezonów, a nie tylko na jeden semestr szkolny. Wybierz taki model, który będzie najbardziej odpowiedni dla dziecka, a nie dla Twojej kieszeni.