To jedna z najbardziej uniwersalnych rzeczy w szafie. Koszulki z napisami już od ponad stu lat to najbardziej popularny element każdego, codziennego stroju. T-shirt to nawet nie tylko ubiór, ale pewna ikona popkulturowa oznaczająca przyjście nowych czasów.

Z amerykańskiej armii na ulice miast

Koszulki z napisami to podstawa mody ulicznej, ale i wybiegowej. Noszą je młodzi, starzy, kobiety, mężczyzny, osoby znane, politycy. To część elementu ubioru wierzchniego, która ma manifestujący przekaz, jest częścią pewnego buntu, nurtu, subkultury, wyrazu, przynależności do grupy, czy przekazem idei. Koszulka z napisami to popularny nośnik marketingowy, który wykorzystywany jest także przez polityków, czy wolontariuszy. Od połowy XX wieku aż do teraz t-shirt nie traci na swej atrakcyjności. Koszulka swą historie – jak wiele ważnych dziś elementów ubioru – zawdzięcza uniformowi żołnierskiemu. Popularny, biały t-shirt był częścią munduru amerykańskich żeglarzy, który nosili już w XIX wieku. Następnie stał się elementem wyróżniającym elitę, dlatego bawełniane, gładkie koszulki nosili przedstawiciele dobrych szkół, bądź klubów sportowych. W latach 30-40-tych XX wieku można mówić o rosnącej popularności koszulek, które noszone były przez dzieci, młodzież, dorosłych. Wraz z ikonami znanych z kin rosło także znaczenie tego elementu stroju. Do ogromnego wzrostu zainteresowania koszulkami przyczynił się James Dean, który w filmie „Buntownik bez powodu” pokazał się w białej koszulce. W latach 60-tych XX wieku zaczęły pojawiać się koszulki z napisami (https://centrumkoszulek.pl/), które do dziś dominują rynek, ale też swoim przekazem odzwierciedlają idea.

Nowa era koszulek

koszulki z napisamiPrzemysł produkcji koszulek z napisami swoje złote lata przechodzi w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, bo wtedy tez była moda na koszulki z zespołami, idolami, a nawet ideologiami. Koszulki były (i nada są) ważnymi nośnikami przekazu, pokazują przynależność do grup, uznanie dla osoby lub grupy. To na koszulkach z napisami powstały pierwsze, ikoniczne wzory, które noszone są do dziś. Wraz z nowymi technologiami przed producentami koszulek otworzyły się nowe możliwości, które musiały nadążać za współczesnymi trendami. Internetowe memy, śmieszne teksty, kultowe zwroty, pomysłowe napisy – wszystko to sprawiło, że koszulki z napisami są wciąż aktualne i chętnie noszone, a pomysłów na nowe wzory nie brakuje, a wręcz ciągle przybywa nowych. Każdy już teraz może sam zaprojektować swój autorski wzór, który gotowy – wydrukowany na koszulce – otrzyma w bardzo krótkim czasie. Ponad stuletnia era koszulek typu T-shirt trwa w najlepsze i nic nie wskazuje na to, by miała się skończyć.